Mõned viinamarjakasvatajad normeerivad võrseid, mõned ei – see on iga viinamarjakasvataja enda otsus.
Miks normeerida võrseid?
- Normeerides viinapuud saame kvaliteetsema ja tervema põõsa ning kvaliteetsema saagi.
- Normeerides tuulduvad põõsad paremini, õhk ja päike saavad lehtedele paremini ligi ning siis on ka vähem seenhaiguseid – hallitusi.
Normeerimine:
Kõigepealt, et midagi ära murda, peame arusaama, mida ja milleks murda. Vanasõna ütleb: “Seitse korda mõõda, üks kord lõika.”
Kõigepealt peame arvestama põõsa vanusega.
- sel kevadel istutatud, esimene vegetatsiooni aasta – ei puutu me midagi, las kasvab nagu kasvab. Mida rohkem lehe massi ja võrseid, seda tugevam tuleb juurestik. Sügisel lõikame 4-5 pungani tagasi. Paneme pooliku plastpudeli pähe ja katame mullaga. Väga hästi talvitub.
- teine vegetatsiooni aasta – kui on nõrgakasvuline, jätta kaks võrset. Kui tugevakasvuline, jätta neli võrset. Tuleb jälgida taime dünaamikat, kui kasv on nõrk, tuleb üks võrse ära murda. Kui olukord ei parane, siis veel üks võrse ära murda. Kahest võrsest kasvatame järgmise aasta viljakandvad oksad.
- kolmas vegetatsiooni aasta – jäetakse keskmiselt 10 – 20 võrset. Kõik oleneb taime kasvu tugevusest ja sordist. Keskmiselt jäetakse hästi kasvavale põõsale 20 võrset.
- mitmeaastane põõsas (6,7,8 jne) – põõsale jäetakse 30 – 40 võrset, vastavalt põõsa kasvule. Tugevakasvulisele põõsale ei tohi vähe võrseid jätta, võrsed võivad paksuks minna.
Kui ei koormata põõsast võrsetega või kui koormatakse:
- ei koormata – jäetakse vähe võrseid, võrsed kasvavad paksuks, sügisel korgistuvad halvasti. Kevadel võivad pungad mitte ärgata. Paksudes võrsetes liiguvad toitained halvasti, nad ei varusta viljapungi. Saaki ei saa.
- koormatakse – jäetud palju võrseid – võrsed jäävad peenikesed. Nad ei kasva pikaks, jäävad lühikeseks.
Kui põõsas on mitmeaastane, tugev, aga kevadel ärkab vähe pungi:
- juurestik on tugev aga pungi vähe. Võrsed võivad paksuks minna.
- jätke kõik võrsed, ärge midagi murdke.
- näpistage võrsetel latv. See pidurdab võrse kasvu ja hakkab kasvama külgvõrsed. Nüüd on ühe võrse asemel kaks – kolm võrset. See annabki koormuse põõsale.
Millal teha normeerimist? Kas siis kui võrsed on väikesed või suured?
- Tuleks teha siis, kui õrsed on suured, siis me näeme kas on õiekobarat ja on näha, kas võrse on tugev või nõrk, kas kasvab otse või viltu.
Millised võrsed jätta, millised välja murda?
- Jätame tugevad ja õiekobaratega võrsed. Kui õiekobaratega võrseid ei ole nii palju, siis võib ka tühjad võrsed jätta.